Сучасні виклики, які постали перед українською державою: її лімітрофний характерСовременные вызовы, вставших перед украинским государством: ее лимитрофный характер

Оксана Луцик

В умовах фактичної війни із східнім сусідом, дедалі більше точаться суперечки навколо визначення місця України у сучасному геополітичному просторі. З прийняття Акту проголошення незалежності й дотепер, ми пройшли різні віхи розвитку: починали як 3-тя країна у світі по ядерному потенціалу, а зараз маємо посаджену економіку, зубожіння населення та купу проблем у різних сферах життєдіяльності суспільства. Що ж стало причиною?

Без поглиблення в історію неможливо дослідити прогалини, які мали і мають місця у нашій державі. 2016 рік наповненим важливими для українського народу подіями: довгоочікувана перемога Джамали на «Євробачення-2016», 20-річчя з моменту прийняття Конституції України та виповнення 25 років нашій країні. Безумовно, це важливі події, які несуть позитивну і патріотичну складові у життя кожного українця. Однак, не варто забувати про сіру буденність і проблеми, з якими кожен день стикаються наші побратими.

Знаючи про життя українців у СРСР, важко не погодитися, що ми на сьогодні не позбулися тих комплексів нав’язаних системою вождя. З виступу України на міжнародній арені як самостійного геополітичного гравця, запровадження інституту Президента, проведення перших виборів, верхівка керівництва не розуміла всієї відповідальності, яка на неї поклалася. Ще із 1990-х років й дотепер ми не можемо оминути й відійти від лімітрофної складової.

Лімітроф – це прикордонний, залежний учасник геополітичного простору. У вітчизняну політичну науку саме поняття лімітроф ввів радянський і український соціальний філософ, політолог, соціолог, Михальченко Микола Іванович. За його словами, «санітарна зона» або прикордонна зона України полягає у використанні Європи і Росії її в своїх інтересах, адже завдяки нашій країни зазначені держави уникають військового конфлікту. Захід рятується від євразійської цивілізації, а Росія з полегшенням дихає без НАТО під носом і «гнилою» демократією на її думку. З тезою вченого я погоджуюся тому, що зараз ситуація склалася не нашу користь: ми між двома вогнями, через які ми обпікаємося, але не змінюємо траєкторію руху…

Європа з одного боку показує себе як ангел-хранитель, допомагаючи Україні матеріально і морально. Але чи робить вона це по добрій волі? Європі не хочеться псувати свою репутацію, адже Захід – це еталон демократії із прозою діяльністю урядовців, не допомагаючи нам, вони виставили себе у негативному світлі. А з іншого боку, навіщо Україна в тим більше із проблемами успішним європейським країнам? Скоро це набридне. Західним партнерам урветься терпець через невиконання обіцянок якісних і вчасних реформ, де головна ціль – зменшення корупції, прозорість і підзвітність влади. Відверто кажучи, я ніколи не довіряла щирості Заходу, а зараз тим більше: саджають на грошову голку, використовують наших громадян як дешеву робочу силу та зазіхаючи на українські землі, знаючи продажність нашої влади. Щодо РФ, то вона вичерпала себе як демократична країна, демонструючи на кожному кроці свою силу, пихатість та жадібність, згодом прийде час, коли вона сама зажене себе в глухий кут.

Влучно характеристику держав-лімітрофів дав Піляєв Ігор Славович, доктор політичних наук, професор кафедри міжнародних відносин і міжнародної інформації МАУП, представник України в Комітеті Ради Європи з питань Європейської конвенції, адже він зазначив, що країн-лімітрофів сприймаються з позицій логіки геополітичної гри, а не як незалежної країни. Науковець згадуючи Помаранчеву революцію констатує факт втрати історичного шансу стати європейською державою, яка вкаже на своє місце Росії. Також важлива теза дослідника: «Нинішній Лімітроф – це те, що не «перетравлюється» геополітичними акторами навіть за великого бажання».

Якщо говорити про велику міжнародну політику завжди відчувалося ставлення до України як до акторів у цій брудній грі. З нами попрощалися ще тоді, коли ми тільки ставали на шлях самостійності. Паралельно існує гра, в яку втягнули Україну міжнародні партнери і гра, в яку втягнули політикани народ. Яка кінцева мета Заходу під питанням, а от української влади відома: якомога вміло довести народ до примітивізму і обдерти як липку державу – винести все, що можна вкрасти і при цьому вийти сухою із води.

Після Революції Гідності, здавалося країна заживе по-новому, вбивць невинних патріотів буде притягнуто до відповідальності, завершимо АТО, довіряючи новообраному гаранту країни. Зараз бачимо усталені, звичні явища для пересічного українця: кількість невинних смертей українських героїв не б’є по свідомості, як кланово-олігархічна система процвітала, так і процвітає, судді, чиновники бісяться із жиру, а народ животіє. Йде зима разом із супер-тарифами, а нардепи ще й досі байдикують й піаряться у ВРУ. Чомусь закони приймають, набувають законної сили, а на практиці їх не дотримуються.

За даними Тransparency International Україна, толерантність українців до корупції становить 22 % (ті «сміливці», які чесно зізналися корупції в любові, а ще скільки %, корті приховують це?!), станом на грудень 2015 р. 72 % громадян не довіряють партіям. Чому ж не довіряють? Напевно, люди забули як ще у жовтні на місцевих виборах у 90 % голосували за бренд партій, а не за конкретних людей і їх реальні дії.

Виражений когнітивний дисонанс між нерозумінням України (правильніше сказати її «еліти») чого вона хоче і що від неї хочуть та внутрішнє нерозуміння влади-народу. Це діалог неможливий без поваги один до одного і ставлення як до рівноправного члена переговорів.

Доречно процитувати цитату із мого інтерв’ю (грудень 2015 р.), на жаль, вже з покійним журналістом та політологом України, керівником Аналітичного центу Асоціації політичних психологів України, Пустовойтом Валентином Івановичем. На моє запитання про оцінку геополітичної ситуації, фахівець відповів: «Як дуже складну. Але щоб відповісти, очевидно треба подивитися із самого початку – із 1991 року, із моменту здобуття незалежності. Історично склалося так, що нам незалежність, фактичне членство в ядерному клубі (а разом із нашим тогочасним промисловим і науковим потенціалом – це вхід у вузьке коло великих держав) впало з неба. Ми цього не втримали. Мене дуже різонула фраза Ллойда Джорджа, прем’єра Великобританії, під час підготовки Версальської конференції після Першої світової війни. Йшлося про створення на Сході Європи держав-лімітрофів, тобто, інакше кажучи, санітарного кордону на межі з Радянською Росією. Ллойд Джордж висловив думку, що це будуть держави, населені тими народами, які не здатні до самостійного державотворення. І я боюсь, що вони так нас розглядають і досі. На жаль, протягом останніх майже 25 років ми дали для цього підстави.

А нині ситуація, на мій погляд, ще тривожніша, тому і складніша. У США й Європи геополітичні інтереси на цій частині нашого континенту дещо різні. ЄС однозначно не зацікавлений в тому, щоб на його східному кордоні утворилася держава, яка стане новим економічним центром, навіть якщо лише цього регіону. Тому, що це ускладнить конкуренцію щодо збуту товарів, конкуренцію за розподіл ресурсів. З іншого боку, європейські політики не зацікавлені, щоб Росія знов поглинула Україну. Історія їх навчила, що як тільки Московія почала перетворюватися на імперію, вона, як і всяка імперія, почала проводити агресивну політику щодо сусідів. А серйозні політологи розуміють, Росія не може бути без України імперією тому, що українська територія – це історична метрополія для Російської імперії. Адже відніміть Україну з давньокиївськими князями і що тоді лишається від «великої Росії»?».

Щодо слів Ллойда Джорджа про відсутність ознаки до самостійного державотворення у держав-ліміфрофів – неприємно знаходити цю ознаку в нашому державотворчому процесі. Проаналізувавши гарантів виробляється імунітет до брехні й різноманітнім їх витівкам. Народ звик до негідних керівників, підкорятися системі, виживати за копійки, продаватися, якщо запропонують, лізти по головах. Чомусь таких людей серед нас безліч: починаючи від дітлахів мажорів у дитсадках, школах, університетах і доходячи до кабінетів чиновників. До чесної, відкритої людини, яка йде вперед, працює не покладає рук, приживлюються паразити, котрі звикли виїжджати на плечах інших.

Начебто від незначних речей (стосунки в колективах, виконання своїх прямих завдань на роботі, відповідальність за свої дії, відчуття обов’язку перед державою та ін.) нічого не вирішується в Україні, або ж у міжнародному світі, однак це помилкова думка. Ми формуємо обличчя нашої країни, заслуговуємо гідного життя, а для цього потрібно бути освіченими, активними, безстрашними воїнами Світла і Добра. Якби це утопічно не звучало, але досить жити як перекоти-поле, намотуючи все більше брехні на вуха. Необхідно позбутися від лімітрофних ознак, для цього – кожен на своєму місці має робити все можливе для держави, а роблячи для держави – Ви створюєте умови для своїх нащадків.

Так історично склалося, що географічно і геополітично Україна знаходиться на перетині двох цивілізацій, двох різних світів, за 25 років ми як одинокий корабель прибивалися то до одного, то до іншого берегу. На даний час, народ має визначити як рухатися далі та йти цих шляхом долаючи складнощі.

Незалежність держави черпається у її самодостатності, прийнятті виважених рішень, піклування про громадян та розвитку й удосконалення системи загалом. Ніколи не варто покладатися на Європу чи США. Навчімося бути відповідальними за один одного. Сюди підходе життєва цитата: «Тебе поважають на стільки, на скільки ти себе поважаєш». Причина наших бід і поразок у нас самих, але спасіння також залежить від нас самих!!!

Український ПолітикОксана Луцык

В условиях фактической войны с восточным соседом, все больше идут вокруг определения места Украины в современном геополитическом пространстве. С принятия Акта провозглашения независимости и до сих пор, мы прошли различные вехи развития: начинали как 3-я страна в мире по ядерному потенциалу, а сейчас имеем посаженную экономику, обнищание населения и кучу проблем в различных сферах жизнедеятельности общества. Что же стало причиной?

Без углубления в историю невозможно исследовать пробелы, которые имели и имеют место в нашем государстве. 2016 наполненным важными для украинского народа событиями: долгожданная победа Джамалы на «Евровидение-2016», 20-летие с момента принятия Конституции Украины и исполнения 25 лет нашей стране. Безусловно, это важные события, которые несут положительную и патриотическую составляющие в жизни каждого украинского. Однако, не стоит забывать о серую обыденность и проблемы, с которыми каждый день сталкиваются наши собратья.

Зная о жизни Украинской в СССР, трудно не согласиться, что мы сегодня не избавились тех комплексов навязанных системой вождя. Из выступления Украины на международной арене в качестве самостоятельного геополитического игрока, введение института Президента, проведения первых выборов, верхушка руководства не понимала всей ответственности, которая на него спала. Еще с 1990-х годов и до сих пор мы не можем обойти и отойти от лимитрофного составляющей.

Лимитроф — это пограничный, зависимый участник геополитического пространства. В отечественную политическую науку само понятие Лимитроф ввел советский и украинский социальный философ, политолог, социолог, Михальченко Николай Иванович. По его словам, «санитарная зона» или пограничная зона Украины заключается в использовании Европы и России в своих интересах, ведь благодаря нашей страны указанные государства избегают военного конфликта. Запад спасается от евразийской цивилизации, а Россия с облегчением дышит без НАТО под носом и «гнилой» демократией по ее мнению. С тезисом ученого я согласен том, что сейчас ситуация сложилась не в нашу пользу: мы между двух огней, через которые мы обжигаемся, но не меняем траекторию движения…

Европа с одной стороны показывает себя как ангел-хранитель, помогая Украине материально и морально. Но делает она это по доброй воле? Европе не хочется портить свою репутацию, ведь Запад – это эталон демократии с прозой деятельностью чиновников, не помогая нам, они выставили себя в негативном свете. А с другой стороны, зачем Украине в тем более с проблемами успешным европейским странам? Скоро это надоест. Западным партнерам лопнет терпение из-за невыполнения обещаний качественных и своевременных реформ, где главная цель – уменьшение коррупции, прозрачность и подотчетность власти. Откровенно говоря, я никогда не доверяла искренности Запада, а сейчас тем более: сажают на денежную иглу, используют наших граждан как дешевую рабочую силу и посягая на украинские земли, зная продажность нашей власти. По РФ, то она исчерпала себя как демократическая страна, демонстрируя на каждом шагу свою силу, тщеславие и алчность, со временем придет время, когда она сама загонит себя в тупик.

Метко характеристику государств-лимитрофов дал Пиляев Игорь Славович, доктор политических наук, профессор кафедры международных отношений и международной информации МАУП, представитель Украины в Комитете Совета Европы по вопросам Европейской конвенции, ведь он отметил, что страны-лимитрофов воспринимаются с позиций логики геополитической игры, а не как независимой страны. Ученый вспоминая оранжевую революцию констатирует факт потери исторического шанса стать европейским государством, которое укажет на свое место России. Также важный тезис исследователя: «Нынешний Лимитроф – это то, что «переваривается» геополитическими актерами даже при большом желании».

Если говорить о большой международной политике всегда чувствовалось отношение к Украине как к актерам в этой грязной игре. С нами попрощались еще тогда, когда мы только становились на путь самостоятельности. Параллельно существует игра, в которую втянули Украину международные партнеры и игра, в которую втянули политиканы народ. Какова конечная цель Запада под вопросом, а вот украинской власти известна: как можно умело довести народ до примитивизма и ободрать как липку государство – вынести все, что можно украсть и при этом выйти сухой из воды.

После Революции Достоинства, казалось страна заживет по-новому, убийц невинных патриотов будут привлечены к ответственности, завершим АТО, доверяя новоизбранному гаранту страны. Сейчас видим устоявшиеся, привычные явления для рядового украинского: количество невинных смертей украинских героев не бьет по сознанию, как кланово-олигархическая система процветала, так и процветает, судьи, чиновники бесятся с жиру, а народ выживает. Идет зима вместе с супер-тарифам, а нардепы до сих пор бездействуют и пиарятся в ВРУ. Почему законы принимают, вступают в законную силу, а на практике их придерживаются.

По данным Тransparency International Украина, толерантность украинский коррупции составляет 22% (те «смельчаки», которые честно признались коррупции в любви, а еще сколько %, которые скрывают это?!), по состоянию на декабрь 2015 72% граждан не доверяют партиям. Почему же не доверяют? Наверное, люди забыли как еще в октябре на местных выборах в 90% голосовали за бренд партий, а не за конкретных людей и их реальные действия.

Выраженный когнитивный диссонанс между непониманием Украины (правильнее сказать ее «элиты») чего она хочет и что от нее хотят и внутреннее непонимание власти-народа. Это диалог невозможен без уважения друг к другу и отношение как к равноправному члену переговоров.

Уместно процитировать выдержку из моего интервью (декабрь 2015 г.), к сожалению, уже с покойным журналистом и политологом Украины, руководителем Аналитического цента Ассоциации политических психологов Украины, Пустовойтом Валентином Ивановичем. На мой вопрос об оценке геополитической ситуации, специалист ответил: «Как очень сложную. Но чтобы ответить, очевидно надо посмотреть с самого начала – с 1991 года, с момента обретения независимости. Исторически сложилось так, что нам независимость, фактическое членство в ядерном клубе (а вместе с нашим тогдашним промышленным и научным потенциалом – это вход в узкий круг великих держав) упало с неба. Мы этого не удержали. Меня очень резанула фраза Ллойда Джорджа, премьера Великобритании, во время подготовки Версальской конференции после Первой мировой войны. Речь шла о создании на Востоке Европы государств-лимитрофов, то есть, иначе говоря, санитарного кордона на границе с Советской Россией. Ллойд Джордж высказал мнение, что это будут государства, населенные теми народами, которые не способны к самостоятельному государства. И я боюсь, что они так нас рассматривают до сих пор. К сожалению, за последние почти 25 лет мы дали для этого основания.

А сейчас ситуация, на мой взгляд, еще тревожнее, так и сложнее. В США и Европы геополитические интересы на этой части нашего континента несколько разные. ЕС однозначно не заинтересован в том, чтобы на его восточной границе образовалось государство, которое станет новым экономическим центром, даже если только этого региона. Потому, что это усложнит конкуренцию по сбыту товаров, конкуренцию за распределение ресурсов. С другой стороны, европейские политики не заинтересованы, чтобы Россия вновь поглотила Украину. История их научила, что как только Московия начала превращаться в империю, она, как и всякая империя, начала проводить агрессивную политику в отношении соседей. А серьезные политологи понимают, Россия не может быть без Украины империей том, что украинская территория – это историческая метрополия для Российской империи. Ведь отнимите Украины с древнекиевскими князьями и тогда остается от «большой России»?».

По словам Ллойда Джорджа об отсутствии признака к самостоятельному государства у государств-лимитрофов – неприятно находить этот признак в нашем государственно процессе. Проанализировав гарантов вырабатывается иммунитет к лжи и разнообразно их выходкам. Народ привык к негодных руководителей, подчиняться системе, выживать за копейки, продаваться, если предложат, лезть по головам. Почему таких людей среди нас множество: начиная от детей мажоров в детсадах, школах, университетах и доходя до кабинетов чиновников. К честной, открытой человека, который идет вперед, работает не возлагает руки, приживаются паразиты, которые привыкли выезжать на плечах других.

Вроде от незначительных вещей (отношения в коллективах, выполнения своих прямых задач на работе, ответственность за свои действия, чувства долга перед государством и др.) Ничего не решается в Украине, или в международном мире, однако это ошибочное мнение. Мы формируем лицо нашей страны, заслуживаем достойной жизни, а для этого нужно быть образованными, активными, бесстрашными воинами Света и Добра. Если бы это утопично ни звучало, но достаточно жить как перекати-поле, наматывая все больше лжи на уши. Необходимо избавиться от лимитрофных признаков, для этого – каждый на своем месте должен делать все возможное для государства, а делая для государства – Вы создаете условия для своих потомков.

Так исторически сложилось, что географически и геополитически Украина находится на пересечении двух цивилизаций, двух разных миров, за 25 лет мы как одинокий корабль прибивались то к одному, то к другому берегу. В настоящее время, народ должен определить как двигаться дальше и идти этих путем преодолевая сложности.

Независимость государства черпается в ее самодостаточности, принятии взвешенных решений, забота о гражданах и развития и совершенствования системы в целом. Никогда не стоит полагаться на Европу или США. Научимся быть ответственными за друг друга. Сюда Подходит жизненная цитата: «Тебя уважают настолько, насколько ты себя уважаешь». Причина наших бед и поражений в нас самих, но спасения также зависит от нас самих!!!

Украинский Политик

Автор

Олег Базалук

Oleg Bazaluk (February 5, 1968, Lozova, Kharkiv Region, Ukraine) is a Doctor of Philosophical Sciences, Professor, philosopher, political analyst and write. His research interests include interdisciplinary studies in the fields of neurobiology, cognitive psychology, neurophilosophy, and cosmology.